Kategorie

Otáčející reklama Otáčející reklama

Kontakt

Počítadlo přístupů

TOPlist

Newsletter
Info LED žárovka

 

LED žárovky - další výhody


LED žárovky mají ale kromě úspory energie a velmi dlouhé životnosti i další nesporné výhody, mezi něž patří především odolnost a bezpečnost. LED žárovka, která upadne na zem se neroztříští na stovky nebezpečných skleněných kousků, ale pád z menší výšky přežije bez poškození. LED žárovky mají ale i další výhody, mezi které patří absence vyzařování světla v ultrafialovém a infračerveném spektru a dále nízká povrchová teplota LED žárovek, takže se o ně nespálíte.


Jak vybrat LED žárovky
Hodnoty, které uvádějí výrobci k LED žárovkám často zákazníkům nic neříkají. Každý má asi představu, jak svítí klasické žárovky s wolframovým vláknem a výkonem 60W, nebo 100W, ve variantě s rozptýleným i bodovým světlem. Málokdo si ale dokáže představit jak asi svítí všesměrové LED žárovky s vestavěnými 100ks bílých LED diod a s celkovým Světelným výkonem 600 lumenů. Kromě toho, že je celkový výkon uváděný v Lumenech, záleží velmi i na samotné konstrukci LED žárovky žárovky, počtu a typu LED diod, jejich umístění a barevném spektru (teplotě světla), úhlu svitu jednotlivých LED diod, a v neposlední řadě také na světelné účinnosti LED žárovky apod.

 

Barva světla

LED žárovky se dělí dle vyzařovaného odstínu světla na:

Teplá bílá ( warm white ) - jedná se o odstín světla se žlutým nádechem, který plně nahrazuje odstín, na který jsme byli zvyklí u klasických vláknových žárovek. Světlo má teplou barvu a doporučuje se používat k osvětlení domácností. Teplota světla 2700 - 3500o K.

Přirozená bílá ( nature white, pure white ) - jedná se o odstín světla blízký klasickému dennímu světlu. Světlo má neutrální barvu a doporučuje se používat k osvětlení kuchyní, pracoven, společných prostor domů, obchodů, atd. Svítvost je vyšší než u teplé bílé. Teplota světla 4500 - 6500o K.

Studená bílá ( cool white ) - jedná se o odstín světla s modrým nádechem. Světlo má studenou barvu a doporučuje se používat k venkovnímu osvětlení, k osvětlení skladů, výrovních prostor, atd. Svítivost je studené bílé je nejvyšší z těchto tří druhů . Teplota světla 6500 - 9000o K.

 

 

 

 

 

Teplota v Kelvinech

 

Typický zdroj světla

 

1200 - 1500

 

Svíčka

 

2500 - 3200

 

Běžná žárovka

 

3000 - 4000

 

Východ a západ slunce

 

4000 - 5000

 

Zářivka

 

5000 - 6000

 

Sluneční světlo

 

          6000 - 7000          

 

Zamračený den

 

          7000 - 8000          

 

Fotografie ve stínu slunce

 

            8000 - 11000          

 

Modré nebe bez slunce


Další hodnotou LED žárovek, je jejich příkon ve wattech. Tato hodnota může jako orientační pro výběr LED žárovky také dobře posloužit, je nutné si ale uvědomit, že LED žárovky používají různé typy LED čipů (LED diod) s různou účinností a starší typy čipů mohou mít vyšší odběr proudu a tím menší světelnou účinnost (méně Lm/w). Nicméně jako jedna z hodnot pro porovnání několika typů LED žárovek může příkon LED žárovky posloužit docela dobře.


Při výběru LED žárovky je vždy nutné podívat se jak vlastně LED žárovka vypadá, a co lze na základě jejího vzhledu od ní očekávat. Např. zda má daný typ LED žárovky vestavěný reflektor pro odrážení světla, jakým směrem jsou orientovány vestavěné LED diody, zda má LED žárovka matovanou baňku pro rozptýlení světla do všech směrů, nebo zda má tento typ LED žárovky vestavěnou čočku pro rozptýlení světla apod.

Nedílnou součástí LED žárovek je jejich patice. Každý asi zná malý a velký závit, čili patice a typy žárovek E14 a E27. Nicméně ne každý, se možná setkal se žárovkami typu GU10, MR16, nebo MR11. V popisu každé podkategorie najdete jak vyobrazení patice příslušné LED žárovky, tak i její popis.


Světelný výkon - světelný tok LED žárovky (Lumen):Světelný výkon vyjadřuje celkový světelný výkon LED žárovky vyzářený do všech směrů. Tato jednotka je pro posouzení celkového výkonu LED žárovky nejvhodnější a také nejrozumnější z hlediska porovnání výkonu klasické vláknové žárovky a LED žárovky

Světelná účinnost LED žárovky (lm/W):Hodnota celkového světelného výkonu LED žárovky na 1Watt spotřebované energie. Za pomoci této hodnoty se dá velmi rychle porovnat energetická účinnost různých typů LED žárovek. U běžných vláknových žárovek jsou hodnoty světelné účinnosti v rozmezí od 10 do 18 lm/W. U LED žárovek je to rozsah od 50 až do asi 150lm/W (nicméně hodnoty nad 100lm/W platí pro finančně velmi nákladné LED žárovky)

Druhy LED čipů

Klasické LED diody ( DIP )

Jedná se o nejstarší typy diod první generace, které se stále prodávají, ale v dnešní době již těžko konkurují modernějším čipům. Jejich svítivost je nižší.

Vysocesvítivé LED ( Power LED )

Jedná se o vysoce svítvé LED čipy, které jsou používané hlevně v bodových žárovkách ( spot light ), a to nejčastěji v kombinaci 3x 1W, 3x 2W, 4x 1W, 3x 3W atd. Proud světla je z těchto čipů usměrňován pomocí optických čoček, které vytváří i úhel svitu 30, 45 nebo 60 stupňů.

SMD LED

jedná se o moderní LED čipy, zajišťující vysoký světelný tok, velký vyzařovací úhel 120o a vyznačují se vysokou spolehlivostí.

SMD 3528 - jednodiodový čip s příkonem 0,08 W. Ve srovnání s DIP diodou má dvojnásobnou svítivost. Rozměr čipu 3,5 x 2,8 mm.

SMD 5050 - třídiodový čip s příkonem 0,24 W. Ve srovnání s čipem 3528 má trojnásobnou svítivost. Rozměr čipu 5 x 5 mm.

SMD 5630 - nová generace čipu s příkonem 0,5 W, má vyšší svítivost než čip 5050. Rozměry čipu 5,6 x 3 mm.

SMD 3014 a SMD2835- tento čip je odvozen od typu 5630, je ale menší s nižším příkonem 0,08 W. Rozměry čipu 3 x 1,4 mm a 2,8 x 3,5 mm.

SMD 5730 - jedná se o upgrade čipu 5630 a zvýšení svítivosti. Jeho produkce právě nyní začíná.


DomůDomůKošík  

(prázdný)

Přihlášení

AKTUALITY

Prodáváme Led zářivkové trubice , Led stropní panely, Led halogenové bodové světla, Led žárovka E27 a E14. Zajištujeme montáž a revizi koupených světel.

 

Novinky

Momentálně nejsou žádné novinky

Otáčející reklama Otáčející reklama

Heuréka - Ověřeno zákazníky